Node.js ile “Dolar kaç TL oldu?” uygulaması

Node.js 2009 yılında geliştirilmeye başlanmış bir JavaScript runtime platformudur. Ryan Dahl adlı abimiz, Google Chrome’un V8 adındaki JavaScript motorunu alıp C++ ile yazdığı programla birleştirip Node.js denilen güzelliği bizlere sunmuş. Kısaca Node.js sayesinde JavaScript ile sadece tarayıcıda değil hemen hemen her platformda çalışan programlar yazmak mümkün olmuş oldu.

Ben de belli bir süredir JavaScript ile haşır neşir olduğumdan sürekli adını duymama ne olduğunu bilmeme rağmen hiç kullanmaya niyetlenmemiştim.

Biliyorsunuz son günlerde Dolar aldı başını gidiyor. Her an her yerde konuşulan memleket meselesi haline geldi bana da Node.js ile bir şeyler yapabilmem için malzeme oldu.

Uygulamanın çalışması için bilgisayarınızda Node.js yüklü olması gerekiyor. Uygulamayı indirdikten sonra bulunduğu klasörden terminali açıp şu komutları yazmanız çalışması için yeterli şartları sağlıyor: node app.js

Fırsat bulabilirsem tarayıcıda çalışan versiyonuna da el atmak isterim, şimdilik Node.js ile başlangıç seviyesinde bir şeyler yapmam güzel oldu. Unutmayın uygulamayı her çalıştırdığınızda yaklaşık ve güncel dolar bilgisine ulaşıyorsunuz. İncelemek için şurdan buyrun.

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: