Merhaba, bu düzenli aralıklarla devamını getirmeyi planladığım bir serinin ilk yazısıdır. Java’ya ve nesne yönelimli programlamaya bir giriş yazısı olacak. Daha sonra daha kompleks konulara girmeye çalışacağım.

Tıpkı benim gibi öğrenmeye başlamadan önce araştırma yapmayı seven biriyseniz ya da öyle biri olmasanız bile eğer bu yazıya ulaştıysanız, Java’nın ne olduğu, gelişim tarihi ve nasıl çalıştığı ile ilgili az çok bir şeyler biliyor olmalısınız.

Java geliştirme ortamını bilgisayarınıza kurduğunuzu ve favori kod editörünüzü açmış olduğunuzu varsayıyorum.

Haydi şimdi gelin programlama dünyasında gelenekselleşmiş olan bir “Merhaba dünya!” uygulaması yaparak başlayalım.

public class Main {
    public static void main(String[] args) {
        System.out.println("Merhaba dünya!");
    }
}

Yukarıdaki şuan bir şey ifade etmiyor olabilir ama zamanla anahtar kelimelerin görevlerini ve neden kullanıldıklarını anlıyor olacaksınız. Kabataslak üzerinden gitmek gerekirse yukarıda “Main” adında bir sınıf oluşturduk. Bir sınıfa istediğimiz ismi verebiliriz ama dikkat etmenizi tavsiye ettiğim bir şey varsa o da baş harflerini büyük yazmanız gerektiğidir. Sınıfın içerisinde bir main metodunu yazdık. Şimdilik yazdığımız programın buradan yukarıdan aşağıya doğru çalışmaya başladığını unutmayalım. Daha sonra ise ilerde sürekli kullanıyor olacağımız ekran çıktısı üreten yazdır komutu kullanarak bu basit ama geleneksel programımızı bitirdik.

Şimdi bu favori editörünüze yazdığınız bu programı nasıl çalıştırabileceğinizi anlatacağım. Dosyayı Main.java  şeklinde kaydedin. Eğer sınıfınıza başka bir isim verdiyseniz o isimle kaydetmeniz gerekiyor. Daha sonra dosyanızı kaydettiğiniz yeri unutmayın ve terminalinizi açın. Daha sonra dosyanızın bulunduğu klasöre ulaşın. Terminale, javac Main.java ve ardından java Main komutlarını girin. Bu komutların ne yaptığını merak edenlere kısaca anlatmak gerekirse ilk önce derleme daha sonra da derlenen kodu çalıştırma işlemi yaptığımızı söyleyelim.

Tebrikler! Eğer yukarıdaki adımları doğru bir şekilde uyguladıysanız terminal ekranında “Merhaba dünya!” yazısını görüyor olmanız gerekiyor.

Bu giriş yazısını daha fazla uzatıp amaçtan sapmak istemiyorum, dolayısıyla bugünlük bu kadar diyelim.