Etiket: java

Java ile Nesne Yönelimli Programlama – Metotlar

Eğer Java’dan başka bir programlama dili biliyorsanız genelde fonksiyonlar olarak bildiğimiz yapılar, Java’da metotlar olarak adlandırılıyor. Geçen yazılarda sınıf oluşturup onları temsilen nesneler üretmiştik. Bugün yine benzer şeyler yapacağız ama bu sefer metotların kullanımını da göreceğiz.

Bir nesnenin özellikleri olabileceğinden bahsetmiştim. Nesnelerin özellikleri olabileceği gibi bazı işlevleri de vardır. Mesela telefon bir nesnedir ve telefonun rengi onun bir özelliği olarak varsayabiliriz. Telefonun arama yapabilmesi ise onun bir işlevidir. Biz telefonun arama yeteneğini/işlevini nesne yönelimli programlamada metotlar ile temsil edebiliriz.

Devamını oku →

Java ile Nesne Yönelimli Programlama – Nesnelerin özellikleri

Merhabalar, geçen yazımda nesnelere giriş yapmıştım. Nesneler nedir, nasıl oluşturulur adına iyi bir giriş yaptığımızı düşünüyorum. Bu yazıda Java’da “fields”, bazı dillerde de “instance variables” diye adlandırılan konuyu anlatmaya çalışacağım.

Bildiğiniz üzere bir nesneler birer temsilci görevi görüyorlar. Farklı farklı sınıfları bir sınıf üzerinde nesne üreterek temsil ediyoruz. Günlük hayatta her nesnenin birden çok özelliği vardır. Mesela şu an size en yakın nesneye  baktığınızda rahatlıkla ismini, rengini, şeklini söyleyebilirsiniz. Bunlar nesnelerin özelliklerine birer örnektir.

Devamını oku →

Java ile Nesne Yönelimli Programlama – Nesneler

Bu yazıyı yazmadan önce temel programlama konularına girip girmemekte kararsız kaldım. Daha sonra eğer bu yazıya bir şekilde ulaştıysanız, bu konuyu araştırıyorsunuz  ve temel programlama bilgisine yüksek ihtimalle sahipsinizdir diye düşündüm.

Bundan sonra küçük küçük parçalar halinde nesne yönelimli programlama felsefesini daha yakından tanıyacak ve onunla ilgili kavramları öğreniyor olacaksınız. Eğer seriyi baştan sona okumaya karar verdiyseniz her bir konuya en az birkaç gün vakit ayırıp o konuyla ilgili farklı kaynaklardan yararlanmanızı ve bunu “hands-on” şekilde yani elinizi kirletmekten korkmadan, kod yazarak yapmanızı tavsiye ederim.

Devamını oku →

Java ile Nesne Yönelimli Programlama – Giriş

Merhaba, bu düzenli aralıklarla devamını getirmeyi planladığım bir serinin ilk yazısıdır. Java’ya ve nesne yönelimli programlamaya bir giriş yazısı olacak. Daha sonra daha kompleks konulara girmeye çalışacağım.

Tıpkı benim gibi öğrenmeye başlamadan önce araştırma yapmayı seven biriyseniz ya da öyle biri olmasanız bile eğer bu yazıya ulaştıysanız, Java’nın ne olduğu, gelişim tarihi ve nasıl çalıştığı ile ilgili az çok bir şeyler biliyor olmalısınız.

Devamını oku →